الگوریتم سندباکس گوگل Google SandBox چیست؟

الگوریتم سندباکس گوگل، یک فیلترینگ برای سایت‌های جدید است که باعث می‌شود که وب سایت های جدید نتوانند در رتبه بالایی در عبارت یا کلمات کلیدی اصلی خود قرار بگیرند. حتی با محتوای مناسب، لینک های ورودی فراوان و رتبه قوی گوگل، یک سایت ممکن است که تحت تاثیر الگوریتم سندباکس گوگل قرار گرفته باشد. در واقع سندباکس گوگل برای تضعیف و جلوگیری از پیشرفت سایت‌های اسپم که جدیدا تشکیل شده است و سعی می کنند با عملیات غیرقانونی سایت خود را سریعا بالا بیاروند، استفاده می‌شود.

اثر سندباکس (sandbox) گوگل چیست؟

الگوریتم جستجوی گوگل خیلی پیچیده است و شامل سیگنال های مختلفی است. در حالی که این الگوریتم ها ماهیت شان خیلی مخفی است، اما یک کامپوننت که در سئو خیلی اهمیت زیادی دارد و آن هم  سن دامنه سایت می‌باشد. یکی از دلایل اصلی را می توان گفت که گوگل قصد دارد سایت هایی را که تجربه کاربری بالاتری دارند  نسبت به بقیه در مکان و رتبه بالاتری قرار دهد که مسلما این مورد برای سایت های تازه طراحی شده وجود ندارد (چونکه ممکن است آن ها در حالت بتای خود باشند و همچنین ایراداتی در طراحی داشته باشند که مانع از ایندکس شدن آنها گردد).

در واقع، سندباکس گوگل وبسایت هایی تازه ساخته شده را قبل از ایندکس شدن در پایگاه داده خود قرار می دهد. علت اینکه گوگل چنین کاری انجام می دهد، این است که می خواهد مطمئن شود سایت جدید از راه های اسپم و سئو سیاه برای افزایش رتبه وب سایت خود استفاده نکرده باشد. سندباکس گوگل برای خود، یک دستورالعملی تعریف کرده است و سایت تازه طراحی شده تا زمانی که نتواند از تمامی موارد تعریف شده و دستورالعمل های سندباکس گوگل به قول معروف نمره قبولی بگیرد، در آن پایگاه داده باقی خواهد ماند.

وب سایت ها باید ثابت کنند که از نظر رتبه در جایگاه خوبی قرار دارند و هیچ خطایی در ساختار داخلی آن ها وجود ندارد تا از لیست سندباکس گوگل خارج گردند. عوامل زیادی وجود دارد که یک سایتی ممکن است در لیست سندباکس گوگل قرار گیرد اما اگر مالک سایت تلاش کند که از محتوای با کیفیت استفاده کند تا لینک های طبیعی را دریافت نماید ( لینک هایی از وب سایت های دیگر و شبکه های اجتماعی) علاوه براینکه مورد جریمه گوگل قرار نخواهد گرفت، سریعا مورد ایندکس قرار می گیرد و از ترافیک بالایی برخوردار می گردد و هر چه زمان بیشتری می گذرد، تاثیر مثبت آن بیشتر می شود که باعث می گردد در نتیجه از لیست سندباکس گوگل خارج شود.

البته یک مساله ای که باید در نظر گرفت، به طور طبیعی مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا سایتی در گوگل ایندکس گردد و بتواند حداقل ترافیک مورد نیاز ورودی را دریافت نماید. قبلا وقتی افراد سایتی را تازه طراحی می کردند، سعی می کردند که با تکنیک های سیاهی نیز مدت زمان ایندکس شدن  و افزایش ترافیک را کاهش دهند تا سریعا در صفحه اول گوگل قرار بگیرند.

اما با وجود سندباکس گوگل این مساله دیگر اتفاق نخواهد افتاد و زمانی یک مالک می تواند امید داشته باشد که لینک سایتش از این لیست خارج می گردد که کاملا به صورت قانونی عمل کند. پس اگر هنوز در این لیست قرار دارید، مشکل از سمت شما می باشد که باید سریعا از ابزارهای گوگل، مشکل را پیدا کرده و آن را رفع نمایید.

آیا سند باکس برای همه سایت ها فعال می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، سندباکس گوگل یک الگوریتم تئوریک است و عده زیادی حتی از وجود آن بی‌خبر‌ند. دلیل این ناآگاهی آن است که جعبه شنی گوگل ممکن است برای همه سایت‌ها فعال نشود.

از طرفی، بسیاری از سایت‌های تازه ساخته شده همچنان شانس جذب بازدیدکننده از طریق صفحه نتایج را دارند، ولی این پیشرفت به قدری کُند اتفاق می‌افتد که ممکن است اصلاً به چشم نیاید.

پس می‌توان اینطور نتیجه گرفت که سندباکس ممکن است در 3 حالت زیر اتفاق بیافتد:

  1. سندباکس گوگل اصلاً برای سایت شما فعال نشود.
  2. روند قرار گرفتن شما در سندباکس خیلی آهسته باشد، به طوری که متوجه آن نشوید.
  3. به طور ناگهانی و به یک‌باره در سندباکس قرار بگیرید و متوجه سندباکس بودن سایت بشوید.
الگوریتم سندباکس گوگل Google SandBox چیست؟

از کجا بفهمیم که در سندباکس گوگل قرار گرفتیم؟

برای اینکه از سندباکس شدن سایت خود مطمئن شوید، باید به ابزار سرچ کنسول سایت خود سر بزنید و ترافیک ورودی کلمات کلیدی سایت خود را بررسی کنید. اگر ورودی سایت شما از عباراتی به جز کلمات کلیدی اصلی سایت‌تان باشد، این می‌تواند سیگنالی باشد که گوگل سایت شما را در سندباکس قرار داده است.

معمولا هر چقدر از زمان راه‌اندازی سایت شما می‌گذرد وضعیت کسب جایگاه در کلمات هدف بهبود می‌یابد و شما یک روند صعودی با شیب کم را مشاهده خواهید کرد. خروج از سندباکس گوگل را می‌توان با یک جهش چشم‌گیر در آمار بازدید و رتبه سایت در کلمات مهم شناسایی کرد.

چگونه از سند باکس گوگل خارج شویم؟

اگر در سندباکس گوگل قرار بگیرید، هر چه تلاش کنید و اقدام به ایجاد لینک بیلدینگ کنید باز هم نخواهید توانست رتبه خوبی در گوگل بدست بیاورید. برای اینکه از این لیست خارج گردید، بهتر است که عملیات‌های زیر را انجام دهید:

1. از لینک بیلدینگ های سیاه را بیشتر شما را به دردسر می اندازد، دوری کنید.

2. نام لینک صفحات را تغییر دهید ( البته اگر ایندکس نشده باشد، در غیراین صورت باید از ریدایرکت استفاده کنید) و کلمات کلیدی را داخل آن به کار ببرید.

3. از نقشه سایت برای راهنمایی گوگل استفاده کنید.

4. محتوای سایت خود را تغییر دهید و بهینه کنید. ( براساس اصول سئو، تولید محتوا کنید.)

5. نقشه سایت و ربات گوگل را به وبمستر تولز معرفی کنید.

این ها نمونه هایی از اقداماتی است که باید انجام دهید تا بلکه از لیست سندباکس گوگل خارج شوید.

  • sandbox checker
  • define google sandbox

سخن پایانی

دنیای سئو پر از قانون‌های اثبات نشده و بحث برانگیزی است که هر کس دید متفاوتی به آن‌ها دارد. یکی از موضوعاتی که قبل از این بسیاری دلیل آن را نمی‌دانستند، این بود که چرا سایت‌های جدید در صفحه نتایج ظاهر نمی‌شوند.

حالا به لطف آشنایی با الگوریتم سندباکس می‌دانید که گوگل هر کسی را از جعبه شنی خود آزاد نمی‌کند؛ بلکه باید برای رقابت با سایت‌های خوبی که می‌توانند در آینده رقیب شما باشند، استراتژی از پیش تعیین شده داشته باشید.

الان وقتشه!

جهت مشاوره و ساخت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت و تولید محتوا تماس بگیر

نویسنده

مدیر سایت

حمیده عابدی کارشناس کامپیوتر رشته نرم افزار هستم و مشغول کار در در زمینه طراحی سایت با وردپرس و آشنا به سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا، برنامه نویسی HTML, CSS هستم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *