پلاگین وردپرس

افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

Database Optimization بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس

بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization و تعمیر دیتابیس وردپرس یکی از مهم‌ترین مسائل در وردپرس هستش که باید به صورت مداوم اقدام به بهینه سازی و تعمیر دیتابیس در وردپرس بکنیم تا داده‌های غیر ضروری که نیازی به آنها را نداریم را از دیتابیس پاک کرده و باعث افزایش سرعت سایت شویم. 

همه چیز از نظرات، پست ها و اطلاعات کاربر گرفته تا اسپم در پایگاه داده وردپرس شما ذخیره می‌شوند. برخی از آنها برای عملکرد سایت شما بسیار مهم هستند؛ بنابراین حذف این عناصر می‌تواند باعث خرابی یا سوء عملکرد سایت شما شوند. موارد دیگر، مانند پیش نویس های قدیمی، جداول بد و دیدگاه های اسپم فقط پایگاه داده شما را سنگین کرده و سایت شما را کند می‌کنند. بنابراین بهینه سازی دیتابیس وردپرس بسیار مهم و ضروری است و با یک افزونه می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. در این مقاله بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس را معرفی می‌کنیم.

هدف اصلی بهینه سازی پایگاه داده وردپرس افزایش سرعت وردپرس و بهبود عملکرد سایت با پاکسازی داده های بی استفاده و کاهش اندازه دیتابیس است.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس به اندازه بهینه سازی فرانت اند وب سایت مهم است. این کار با تسریع پاسخ گویی به کوئری های دیتابیس، عملکرد دیتابیس وردپرس را بهبود می‌بخشد.

یک وب سایت جدید با نصب پیش فرض وردپرس دارای مجموعه جدول هایی است. با نصب و فعال سازی قالب و افزونه ها، دریافت دیدگاه ها، ایجاد نوشته ها و برگه های مختلف و غیره تعداد جداول دیتابیس افزایش یافته و اندازه دیتابیس بزرگتر می‌شود. حتی اگر تعدادی از افزونه های وردپرس را غیرفعال کرده یا پاک کنید، جدول ها در دیتابیس باقی مانده و پاک نمی‌شوند. با بزرگ تر شدن دیتابیس لازم است اطلاعات بی استفاده و قدیمی از آن پاک شده و دیتابیس بهینه سازی شود.

افزونه های رایگان و پرمیوم زیادی در وردپرس وجود دارند که می‌‌توانید با کمک آنها پایگاه داده وب سایت خود را بهینه سازی کنید. اما با این حال این کار را می‌توانید به صورت دستی و از طریق phpMyAdmin یا برخی پیکربندی ها در فایل wp-config.php هم انجام دهید. 

ساختار دیتابیس وردپرس

وردپرس از MySQL برای ذخیره سازی محتوای دینامیکی و اطلاعات کاربران استفاده می‌کند. وردپرس به صورت پیش فرض دارای تعدادی جدول در دیتابیس است. این تعداد با نصب قالب ها و افزونه های جدید زیادتر می‌شوند زیرا قالب ها و افزونه ها جدول های جدیدی را در دیتابیس ایجاد می‌کنند.

پسوند _wp قبل از نام هر جدول پسوند پیش فرض دیتابیس وردپرس است که می‌توانید آن را در حین نصب وردپرس تغییر دهید. این کار برای افزایش امنیت وردپرس به شدت توصیه می‌شود.

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس

WP-Optimize (بهترین افزونه های رایگان بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

WP-Optimize از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و یک ابزار مؤثر برای پاکسازی خودکار آن است به طوری که پس از استفاده از این افزونه وب سایت با حداکثر کارایی اجرا خواهد شد.

افزونه WP-Optimize توسط تیم توسعه دهنده افزونه UpdraftPlus که یکی از بهترین افزونه های پشتیبان گیری از وردپرس است، طراحی شده است. این افزونه رایگان است اما نسخه Pro آن نیز موجود می‌باشد. اگر یک وب سایت کسب و کار کوچک یا یک وبلاگ کوچک دارید نسخه رایگان این افزونه کاملاً برای شما مناسب است. فرآیند بهینه سازی با این افزونه ساده و سریع است.

افزونه WP-Optimize می‌تواند تمام داده های نامطلوب شامل Trackback ها، Pingback ها و کامنت هایی که دیگر نیاز ندارید را حذف کند. همچنین می‌تواند جداول دیتابیس را دیفراگ کند و به شما اجازه کنترل بهینه سازی با جزئیات زیاد را می‌دهد.

توجه داشته باشید که اگر جداول دیتابیس MySQL با موتور InnoB ساخته شده باشند، این افزونه بهینه سازی جداول دیتابیس را انجام نخواهد داد. شما باید بهینه سازی را به صورت دستی از طریق phpMyAdmin انجام دهید.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت است از:

 • حذف تمام داده های غیر ضروری (مانند کامنت های اسپم/ تأیید نشده / زباله دان، Pingback ها، Trackback ها و دیگر گزینه های منقضی شده)
 • دیفراگ و فشرده کردن جدول های MySQL با فشار دادن یک دکمه
 • کنترل دقیق بهینه سازی
 • اجرای پاکسازی های هفتگی، ماهانه و …

برای دریافت افزونه پرمیوم کلیک کنید شروع قیمت از 49 دلار در سال می‌باشد.

Optimize Database after Deleting Revisions

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه Optimize Database after Deleting Revisions یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و با بیش از 100000 نصب فعال یکی از محبوب ترین آنها است که تنها با یک کلیک دیتابیس شما را پاک کرده و بهینه سازی می‌کند.

مانند دیگر افزونه های ذکر شده در این مقاله این افزونه نیز رونوشت های پست، کامنت های غیر ضروری، تگ ها و بسیاری موارد دیگر را پاک می‌کند. پس از پاک کردن دیتابیس با این افزونه می‌توانید کوئری های دیتابیس را سریع‌تر کنید.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارتند از:

 • پاکسازی رونوشت پست ها، صفحه ها و/یا انواع پست های سفارشی (می‌توانید به تعداد دلخواه از رونوشت های اخیر را نگه داشته و قدیمی‌تر از آنها را پاک کنید).
 • حذف نوشته ها، صفحات و کامنت های زباله دان
 • حذف کامنت های اسپم
 • حذف تگ های بی استفاده و بسیاری موارد دیگر
 • بهینه سازی جداول دیتابیس (به صورت اختیاری می‌توانید بعضی از جدول ها یا حتی نوشته ها/برگه ها را از بهینه سازی مستثنی کنید).
 • بهینه سازی قابل زمان بندی به صورتی که بهینه سازی به صورت خودکار ساعتی، دو بار در روز، یک بار در روز یا هفتگی در یک زمان خاص انجام می‌شود.
 • و بسیاری موارد دیگر

Plugins Garbage Collector (Database Cleanup)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه Garbage Collector با اسکن نمودن پایگاه داده ی وردپرس، لیستی از جداول و دیتابیس های افزونه حذف شده سایت وردپرسی شما و همچنین دیتابیس افزونه های نصب شده سایت شما را آماده می‌کند.

دیتابیس برخی افزونه های پس از نصب و سپس حذف نمودن آنها از پایگاه داده وردپرس شما حذف نمی‌شوند، حتی افزونه ای نظیر wp-rocket  هم نمی‌تواند آنها رو حذف نماید، اگر وبسایت شما بیشتر از یک روز از آغاز به کارش می‌گذرد احتمالا در پایگاه داده سایتتان زباله هایی دارید، با کمک این افزونه شما می‌توانید پایگاه داده وردپرس را بررسی و کشف کنید که آیا زباله ای وجود دارد یا خیر!

WP-DBManager (بهترین افزونه های رایگان بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP-DBManager یک افزونه چند منظوره و از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس است که می‌تواند برای پشتیبان گیری از دیتابیس، حذف پشتیبان ها، بازیابی پشتیبان ها و بهینه سازی و تعمیر دیتابیس مورد استفاده قرار گیرد. شما می‌توانید پشتیبان گیری خودکار را زمان بندی کرده و جدول های دیتابیس را خالی کنید و کوئری های دیتابیس را مستقیماً از رابطی که توسط افزونه فراهم شده است، اجرا کنید.

این افزونه به صورت خودکار یک فولدر به نام پشتیبان دیتابیس می‌سازد که اطمینان می‌دهد تمام فایل های بسیار مهم در یک ناحیه جداگانه برای بازیابی نگه داری می‌شوند. بیشتر گزینه های پاکسازی این افزونه در بهترین حالت ممکن نیستند. این افزونه بیشتر برای بازیابی و مدیریت طراحی شده است.

WP-Sweep

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP-Sweep یکی از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و افزونه ای است که روی پاکسازی سایت وردپرسی با حذف داده های بی استفاده مانند رونوشت ها، پیش نویس های خودکار، کامنت های پاک شده، کامنت های تأیید نشده، کامنت های اسپم، متا پست تنها و بسیاری موارد دیگر تمرکز دارد.

این افزونه توسط توسعه دهنده افزونه WP-DBManager طراحی شده است.

Advanced Database Cleaner

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه Advanced Database Cleaner یکی از بهترین افزونه هایی است که برای بهینه سازی و پاک سازی دیتابیس وردپرس طراحی شده است. به مرور زمان دیتابیس شما با تعداد بسیار زیادی از پیش نویس های قدیمی، کامنت های اسپم که پاک نشده اند و بسیاری موارد دیگر پر می‌شود. این افزونه به صورت منظم دیتابیس سایت شما را از تمام فایل های بی استفاده که به درد سایت شما نمی‌خورند، پاک می‌کند.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارتند از:

 • کامنت های در انتظار تأیید می‌توانند حذف شوند.
 • پیش نویس های خودکار قدیمی می‌توانند پاک شوند.
 • کامنت های اسپم می‌توانند پاک شوند.
 • جداول و گزینه های را می‌توان مشاهده و پایه گذاری کرد.
 • پشتیبانی نصب بر روی چندین سایت

WP Reset (بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP Reset در پایگاه داده وردپرس شما گشته و موارد خاصی که بی فایده است مانند نظرات حذف شده و تأیید نشده، پیش نویس خودکار، بازنگری ها، متا پست، پست های تکراری، کاربر، متا اصطلاحات و نظرات، نظرات هرزنامه، گزینه های گذرا، بهینه سازی جداول پایگاه داده و غیره را حذف می‌کند. اگر سعی کنید کل سایت را پاکسازی کنید و از ابتدا شروع کنید، باز هم این افزونه ها کاربرد دارد. همچنین برای پاکسازی پست‌های آزمایشی و رسانه ها استفاده می شود.

صرف نظر از نیاز شما، افزونه WP Reset اسکن جداول، پست ها، نظرات و سایر جزئیات پایگاه داده را انجام می‌دهد. پس از آن، شما کنترل کامل دارید که می‌خواهید کدام یک از آنها را حذف کنید. به خاطر داشته باشید که این یک راه حل دائمی برای پاک کردن کامل سایت شما از برخی قسمت ها است.

Database Backup for WordPress

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP DB Backup یکی از بهترین و شناخته شده ترین افزونه های بک آپ گیری یا گرفتن نسخه پشتیبان است که به شما کمک می‌کند تا هر جدولی از دیتابیس که خواستید (یعنی هر قسمت وردپرس خود) را بک آپ تهیه فرمائید و برای بهینه استفاده کردن به صندوق پستی خود ارسال نمائید. توجه نمائید که مثلا بک آپ ساعتی به صورت خودکار انجام می‌شود و شما فقط کافیست این افزونه وردپرس را نصب و فعال و تنظیم نمائید.

WP Database Reset (بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP Database Reset این امکان را به شما می‌دهد تا با یک کلیک هر قسمت از پایگاه داده وردپرس خود را مجدداً تنظیم کنید. به عنوان یک گزینه دیگر، تنظیماتی را برای انتخاب یک یا دو جدول در پایگاه داده و پاک کردن آنها فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌توانید به زمانی که پایگاه داده شما بدون مشکل بود، برگردید.

کل مراحل فقط با یک کلیک انجام می‌شود. همه تنظیمات در یک صفحه پیکربندی شده اند و در آنجا می‌توانید جداولی که می‌خواهید حذف شوند را همراه با یک کد امنیتی برای اطمینان از اینکه خودتان هستید، تایپ کنید. توصیه می‌شود قبل از اجرای این افزونه از پایگاه داده خود پشتیبان تهیه کنید.

Advanced WordPress Reset

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه Advanced WordPress Reset پایگاه داده وردپرس شما را به وضعیت اولیه آن برمی‌گرداند تا بتواند نصب جدیدی بدون نیاز به نصب سنتی وردپرس داشته باشید. این افزونه خصوصاً اگر توسعه دهنده باشید و هر بار مجبور باشید وردپرس را نصب کنید، به شدت در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد.

افزونه Advanced WordPress Reset کاربران، نوشته‌های وبلاگ، محصولات فروشگاه، آیتم‌های پورتفولیو یا هر چیز دیگری که ممکن است به نصب وردپرس خود اضافه کرده باشید را همراه با تمام فایل‌های رسانه‌ی همراهشان، دیدگاه‌ها، طبقه بندی‌ها، رتبه بندی‌ها و غیره پاک می‌کند.

WP Database Backup

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

افزونه WP Database Backup وقتی با یک افزونه برای پاکسازی پایگاه داده همراه شود، بهترین گزینه ممکن است. این افزونه نه تنها یک افزونه عالی برای افزایش امنیت وردپرس است، بلکه در مواقعی که می‌خواهید قبل از تمیز کردن دیتابیس، از داده های خود پشتیبان تهیه کنید بسیار کاربردی است.

افزونه WP Database Backup به شما کمک می‌کند تا با یک کلیک به راحتی از دیتابیس پشتیبان تهیه کرده و آن را بازیابی کنید. شما می‌توانید پشتیبان گیری دستی یا خودکار از پایگاه داده ایجاد کرده و آنها را در مکانی امن مانند Dropbox، FTP، Email، Google drive، Amazon S3 ذخیره کنید.

Contact Form 7 Database Addon

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

Contact Form 7 Database Addon برای کسانی مناسب است که مایلند تمام اطلاعات فرم تماس ارسالی خود را به صورت خودکار در یک پایگاه داده وارد کنند. به این ترتیب، دیگر لازم نیست به صندوق ورودی ایمیل خود برای ذخیره کردن اطلاعات وابسته باشید.

علاوه بر این، می‌توانید پیام ها را در این پایگاه داده جستجو کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از این افزونه لازم است فرم های تماس با ما خود را با افزونه Contact Form 7 ایجاد کرده باشید. برخی ویژگی های دیگر این افزونه شامل برون بری و درون ریزی پیام ها، حذف پیام های گذشته و موارد دیگر است.

Better Search Replace

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

Better Search Replace برای شرکت هایی که وب سایت های خود را به سرورهای جدید منتقل می‌کنند مناسب است. همیشه به این افزونه در وب سایت خود نیاز ندارید اما هنگامی که می‌خواهید مهاجرت کنید یا هر کار دیگری که نیاز به جستجوی دسته جمعی در پایگاه داده و جایگزینی داشته باشد نیاز دارید، بسیار کمک کننده است؛ زیرا پایگاه داده شما معمولاً در طی فرآیند مهاجرت نیاز به تغییر پیدا می کند.

به عنوان مثال، لینک ها و موارد رسانه ای ممکن است آدرس درستی نداشته باشند یا ممکن است متوجه شوید که بعضی از جداول شما نیاز به اصلاح دارند. صرف نظر از شرایط، پلاگین Better Search Replace به شما کمک می‌کند.

افزونه WP Cleaner Pro (بهترین افزونه های پرمیوم بهینه سازی دیتابیس وردپرس)

بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس Database Optimization

WP Cleaner Pro از بهترین افزونه های بهینه سازی دیتابیس وردپرس و مؤثرترین و ساده ترین افزونه ای است که می‌توانید برای پاکسازی و بهینه کردن وب سایت وردپرسی خود و افزایش سرعت آن استفاده کنید.

با استفاده از این افزونه می‌توانید به صورت همزمان یا زمان بندی شده، 25 نوع داده را پاکسازی کرده و دیتابیس خود را بهینه سازی نمایید. پس از پایان عملیات رابط کاربری UI سایت کاملاً پاکسازی شده و هیچ خطای بک اندی نخواهید داشت و سایت شما برای سرعت کاملاً بهینه سازی شده است.

برخی از ویژگی های این افزونه عبارت است از:

 • پاکسازی فوری وب سایت وردپرسی از اطلاعات بی استفاده شامل کامنت های زباله دان، کامنت های اسپم، کامنت های در انتظار بررسی، متا کامنت Orphan، متا کامنت تکراری، Pingback ها، Trackback ها، پیش نویس ها، پیش نویس های خودکار، رونوشت ها، پست های زباله دان، متا پست Orphan، متا پست Duplicated و بسیاری موارد دیگر
 • پاکسازی زمان بندی شده دیتابیس وردپرس
 • بهینه سازی دیتابیس وردپرس
 • پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس (ساخت/دانلود/حذف نسخه های پشتیبان)
 • داشبورد ادمین موبایل دوستانه
 • 25 نوع داده که می‌توانند پاکسازی شوند
 • دیدن جزئیات پاکسازی
 • انتخاب آیتم های پاکسازی
 • فیلتر کردن آیتم های پاکسازی
 • بررسی کد با PHP CodeSniffer
 • توسعه کد مطابق با استانداردهای کدگذاری وردپرس
 • بهینه سازی کد برای سرعت

جمع بندی

به مرور زمان پایگاه داده سایت وردپرسی شما پر از اطلاعات و داده های بی استفاده و غیر ضروری می‌شود که باعث کاهش سرعت و کارایی وب سایت می‌شوند. شما باید این داده ها را بدون اینکه به سایت خود آسیب بزنید، پاک کنید و دیتابیس خود را بهینه سازی نمایید. فرآیند بهینه سازی دیتابیس وردپرس یکی از ضروری ترین کارهایی است که باید برای بالا نگه داشتن عملکرد سایت خود و به حداقل رساندن اندازه پایگاه داده انجام دهید. بسیار راحت تر است که از افزونه های مخصوص این کار استفاده کنید. بهینه سازی دیتابیس به صورت دستی ریسک بالاتری دارد و وقت گیر است.

 

الان وقتشه!

جهت مشاوره و ساخت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت و تولید محتوا تماس بگیر

نویسنده

مدیر سایت

حمیده عابدی کارشناس کامپیوتر رشته نرم افزار هستم و مشغول کار در در زمینه طراحی سایت با وردپرس و آشنا به سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا، برنامه نویسی HTML, CSS هستم.

دیدگاه (۱)

 1. جهان بازار
  ۲۶ شهریور, ۱۴۰۲ پاسخ

  عالی بود

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *