پلاگین طراحی سایت وردپرس

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتا در وردپرس

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

ساخت پیوندهای یکتا در وردپرس نه تنها می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند بلکه یک ابزار بازاریابی ارزشمند هم است. افزونه Permalink Manager Lite به شما کمک می‌کند تا آدرس URL همه نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی را کنترل و مدیریت کنید. این افزونه به شما امکان می‌دهد پیوندهای یکتا را ویرایش کنید، ساختار سفارشی برای آنها ایجاد کنید و حتی پس از ویرایش پیوند یکتا به طور خودکار کاربران را ریدایرکت کنید.

افزونه Permalink Manager Lite پس از تعریف پیوند یکتای سفارشی جدید، برای جلوگیری از خطای 404 در وردپرس یا محتوای تکراری، بازدیدکنندگانی که سعی در دسترسی به پیوند یکتای قبلی دارند را به طور خودکار به URL سفارشی جدید هدایت می‌کند.

پیوندهای یکتا URL هایی هستند که توسط انسان قابل خواندنند و همانطور که از نامشان پیداست دائمی هستند. با پیچیده و پایگاه داده محور شدن وب سایت‌ها، پیوندهای یکتا جایگزین URL هایی که حاوی متغیرها بودند (URL هایی مانند index.php؟ id = 2843 & pg = 23) ایجاد شدند.

پیوندهای یکتا معمولاً از نامک (slug) تشکیل شده اند. نامک گروه کوچکی از کلمات مرتبط است که بسیار بیشتر از اعداد و ID های تصادفی در ساختار پیوند یکتا، منطقی و آشنا هستند.

در این مقاله به آموزش افزونه Permalink Manager Lite پرداخته و نحوه کار با آن را توضیح می‌دهیم.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

آموزش افزونه Permalink Manager Lite و ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

ابتدا افزونه را از پایین صفحه دریافت نموده و آن را در سایت خود در بخش افزونه‌ها نصب کنید. بعد از اینکه افزونه نصب شد آن را فعال کنید. پس از فعال سازی افزونه در پیشخوان وردپرس به مسیر ابزارها » Permalink Manager بروید. وارد صفحه مدیریت پیوندهای یکتا می‌شوید.

در این صفحه چهار تب وجود دارد که در آنها می‌توانید تمام جنبه‌های پیوندهای یکتای سایت وردپرس خود را مدیریت کنید. در ادامه آموزش به بررسی این تب‌ها می‌پردازیم.

ویرایش پیوندهای یکتای هر نوشته یا برگه در تب URI Editor

اولین تب صفحه مدیریت پیوندهای یکتا، URI Editor است که به شما امکان می دهد با ویرایشگر URI درون ساخته افزونه Permalink Manager Lite ، پیوندهای یکتا را برای هر پست (شامل نوشته ها، برگه ها و انواع پست های سفارشی و با خریداری نسخه Pro دسته‌ها و برچسب‌ها) به صورت جداگانه ویرایش کنید. اگر می‌خواهید بخشی از پیوندهای یکتای سایت خود را متفاوت از قالب کلی قرار دهید، این ابزار می‌تواند مفید باشد.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

در تب URI Editor می‌توانید چند پیوند یکتا را به صورت همزمان ویرایش کنید.

توجه داشته باشید که بدون استفاده از افزونه هم می توانید پیوند یکتای هر پست را به صورت جداگانه ویرایش کنید. برای این کار کافی است نوشته یا برگه مورد نظر خود را به حالت ویرایش باز کرده و در قسمت پیوندهای یکتا که در ویرایشگر کلاسیک زیر عنوان و در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس در سایدبار سمت چپ ویرایشگر قرار دارد، پیوند یکتا را ویرایش کنید.

اگر ویرایش پیوندهای یکتا را با افزونه Permalink Manager Lite انجام می دهید، لازم نیست نگران خطاهای 404 باشید. این افزونه به طور خودکار پیوندهای یکتای قدیمی را به آدرس های URL جدید ریدایرکت می‌کند. علاوه بر این، در بخش “مدیریت تغییر مسیرها”، می‌توانید ریدایرکت URL های اضافی را تنظیم کنید.

پس از اتمام ویرایش روی دکمه “ذخیره” کلیک کنید.

توجه داشته باشید که بهتر است پیوندهای یکتای پست ها را به صورت جداگانه تغییر ندهید. این کار می‌تواند به رتبه شما در موتورهای جستجو مانند گوگل آسیب جدی برساند. بهتر است همه آنها را یک باره تغییر دهید. در قسمت بعد روش انجام این کار را توضیح می دهیم. با این حال همیشه پس از ایجاد چنین تغییراتی در هر پست جداگانه می‌توانید از افزونه Redirection برای تغییر مسیر 301 استفاده کنید.

ویرایش ساختار پیوندهای یکتا در تب Permastructures

شما می‌توانید از پلاگین Permalink Manager Lite برای ویرایش ساختارهای پیوندهای یکتا استفاده کنید.

برای این کار، روی تب Permastructures کلیک کنید.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

در این تب می‌توانید ساختار پیوند یکتای نوشته ها، برگه ها و رسانه را ویرایش کنید. همچنین اگر نسخه Pro افزونه  Permalink Manager Lite را خریداری کرده اید، می‌توانید ساختار دسته ها و برچسب ها را هم ویرایش کنید. این تغییرات بر تمام محتوایی که در آن دسته ها یا برچسب ها قرار دارند، تأثیر می‌گذارد. شما می توانید از تگ هایی که در بالای صفحه قرار دارد برای تغییر ساختار پیوندهای یکتا استفاده کنید.

پس از پایان ویرایش پیوندهای یکتا روی دکمه “ذخیره” کلیک کنید.

بازتولید پیوندهای یکتای وردپرس

بعد از اینکه فراساختارهای سفارشی خود را در بخش  Permalink Manager -> Permastructures تنظیم کردید، تنظیمات جدید به طور خودکار برای پست‌های موجود اعمال نمی‌شوند. برای اعمال فرمت جدید پیوندهای یکتا به پست های قدیمی باید پیوندهای یکتای آنها را بازتولید کنید.

در طی فرآیند بازتولید پیوندهای یکتای سفارشی، افزونه Permalink Manager پیوند یکتای سفارشی (فیلد Current URI) را با فرمت پیش فرض (فیلد Default URI) بر اساس تنظیمات فعلی permastructure، بازنویسی می‌کند.

اگر به عنوان مثال ساختار پیوندهای یکتای نوشته ها را تغییر داده‌اید، با باز کردن یک نوشته به حالت ویرایش می‌توانید قسمت‌های ذکر شده را در متاباکس سایدبار سمت چپ صفحه مشاهده کنید.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

در این حالت اگر روی آیکون بروزرسانی در قسمت Restore Default URL کلیک کنید، پیوند یکتای جدید بازتولید شده و با بروزرسانی نوشته به صورت زنده اعمال می‌شود.

برای خودکار کردن فرآیند بازنویسی پیوندهای یکتای سفارشی می توانید روی تب Settings افزونه Permalink Manager کلیک کرده و گزینه “Auto-update permalinks” را فعال کنید.

با فعال کردن این گزینه، افزونه Permalink Manager پیوند یکتا سفارشی را بعد از اینکه پست ذخیره یا بروزرسانی شد، به صورت خودکار به روز می‌کند.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

همانطور که گفته شد، در صورت نیاز با استفاده از ویرایشگر URI می‌توانید هر پیوند یکتای سفارشی را به صورت دستی ویرایش/بازنویسی کنید.

آموزش ریست/بازنویسی پیوندهای یکتای انواع پست ها با افزونه Permalink Manager

برای ریست کردن یا بازنویسی پیوندهای یکتا انواع پست ها، در منوی ابزارهای پیشخوان وردپرس روی Permalink Manager کلیک کرده و وارد تب Tools شوید. در تب Tools زیر تب Regenerate/reset را انتخاب کنید.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

سپس به ترتیب زیر عمل کنید:

 • Mode را روی Regenerate custom permalinks تنظیم کنید.
 • Select post types را روی نوع پست خاصی مانند نوشته ها یا محصولات بسته به نیاز خود تنظیم کنید.
 • اگر وضعیت خاصی مدنظر شما است، از قسمت Select post statuses وضعیت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

با کلیک روی دکمه Regenerate لیستی از URI های سفارشی آپدیت شده/تغییر یافته نشان داده می‌شود.

آموزش بازتولید نامک ها

برای بازتولید نامک های بومی کافی است از بخش Mode گزینه Regenerate native slugs را انتخاب کنید.

Permalink Manager افزونه ساخت پیوندهای یکتای سفارشی در وردپرس

مدیریت پیوندهای یکتای ووکامرس

شما می‌توانید همه پیوندهای یکتای صفحات ووکامرس، محصولات، دسته‌بندی‌ها را به صورت جداگانه با استفاده از گزینه “ویرایش آدرس URL” تغییر دهید. همچنین URL های عمومی را برای کدهای کوپن ووکامرس تنظیم کنید تا وقتی که لینک مورد استفاده قرار می‌گیرد، به صورت خودکار تخفیف اعمال شود. همچنین شما می‌توانید به صورت دسته جمعی نامک‌های (Slugs) هر نوشته، صفحه را ویرایش کنید. آن‌ها را با این ویژگی حذف یا جایگزین کنید یا اینکه از آدرس‌های دارای کلمات مجهول یا نامتعارف هستند کنترل نمایید.

شامل ابزارهای اضافی

در کنار کاربرد اصلی این افزونه، به ابزارهای دیگری نیز دسترسی خواهید داشت. به عنوان نمونه، این افزونه به خوبی از افزونه Advanced Custom Fields پشتیبانی می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید از فیلدهای دلخواه در پیوندها استفاده کنید. ابزار درون‌ریزی، برون‌ریزی، ابزار مدیریت کلمات و کلمات ممنوعه مجموعه‌ای از ابزارهای مفید افزونه مدیریت پیوندهای یکتا است.

ویژگی‌های افزونه Permalink Manager Pro :

 • پشتیبانی از هر نوع طبقه‌بندی و دسته‌بندی
 • پشتیبانی کامل از دسته‌بندی، برچسب و ویژگی‌های ووکامرس
 • پشتیبانی از انوع پست تایپ وردپرس
 • امکان تنظیم URL های عمومی برای کدهای کوپن ووکامرس جهت اعمال تخفیف خودکار
 • امکان استفاده از “زمینه‌های سفارشی” در داخل پیوند یکتا (آدرس URL) توسط این افزونه
 • دارای ابزار مدیریت و کنترل کلمات ممنوعه (ابزاری جهت حذف کلماتی که نباید در لینک‌ها استفاده شوند)
 • دارای هوک‌های متعدد برای انعطاف بیشتر
 • کاملاً فارسی شده با آپدیت‌های منظم
 • دارای مستندات آنلاین حرفه‌ای جهت کار با افزونه مدیریت پیوندهای یکتای وردپرس
 • سازگار با وردپرس 5.4.2 به بالا
 • سازگار با افزونه‌های Yoast SEO
 • و ده‌ها ویژگی پیشرفته

جمع بندی

افزونه Permalink Manager Lite یک افزونه قدرتمند برای مدیریت و کنترل پیوندهای یکتا در وردپرس است. این افزونه بیش از 60 هزار نصب فعال داشته و امتیاز بالای 4.8 از 5 را کسب کرده است.

الان وقتشه!

جهت مشاوره و ساخت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت و تولید محتوا تماس بگیر

نویسنده

مدیر سایت

حمیده عابدی کارشناس کامپیوتر رشته نرم افزار هستم و مشغول کار در در زمینه طراحی سایت با وردپرس و آشنا به سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا، برنامه نویسی HTML, CSS هستم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *