سئو

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

اصطلاح لینک جویس ( Link juice ) یا عصاره لینک در سئو به مفهوم ارزش و اعتباری بوده که از طریق هایپر لینک های یک سایت و یا صفحه‌ به سایت و فروشگاه اینترنتی دیگر داده می‌شود. موتورهای جستجو برای هایپرلینک‌ها ارزش قائلند و در رتبه بندی سایت نیز این موضوع را لحاظ می‌کنند.

دریافت لینک به دو صورت مستقیم و یا غیر مستقیم می‌باشد، در لینک سازی مستقیم، خودتان اقدام به انتشار و به اشتراک گذاری محتواهایتان می‌کنید ولی در لینک سازی غیر مستقیم شما با نوشتن یک محتوای باکیفیت، کاربران و مخاطبین خود را برای به اشتراک گذاری تشویق می‌کنید در نتیجه آنها یک لینک طبیعی به سایت شما خواهند داد که با توجه به سایت ها دارای کیفیت های متفاوتی خواهند داشت، به فرایند لینک سازی از دیگر سایت ها به سایت شما لینک جویس می‌گویند.

نقش لینک nofollow و Dofollow  در تعیین Link Juice

به کمک دو ویژگی (nofollow و Dofollow ) می‌توانید به موتورهای جستجو بگویید کدام لینک را دنبال کنند و کدام لینک را دنبال نکنند. طبیعتا وقتی از تگ نوفالو اسفاده می‌کنید، بدین معناست که نمی‌خواهید بخشی از ارزش صفحه به لینک مورد نظر انتقال داده شود. با این کار موتور جستجو از تصمیم شما با خبر شده و به شکل زیر رفتار می‌کند:

نقش لینک nofollow و Dofollow

روند Link Juice چگونه است ؟

فرض کنید که دو سایت A و B  دارید. اگر تمام فاکتورهای رتبه بندی دیگر را ثابت بگیریم و سایت A دارای یک لینک باشد و سایت B هیچ لینکی نداشته باشد، در این حالت سایت A در نتایج جستجو در رتبه بالاتری را به خود اختصاص می‌دهد. اگر سایت B هم یک لینک دریافت کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

این به تعداد Juice هایی که از آنها گذر کرده اند بستگی دارد. به تصویر زیر نگاه کنید. سایت A چهار لینک دریافت کرده است در حالی که دو سایت برای B  وجود دارد. تمام سایت های مرتبط از سایت های دیگر Link  Juice را دریافت خواهند کرد. زمانی که A از سایت های بیشتری لینک دریافت کند، Link Juice بیشتری برای انتقال به A وجود دارد و طبیعتا در نتایج جستجو نسبت به B در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت.

نکته : در این مثال توانایی سایت های مرتبط یکسان فرض شده است.

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

این برای بودن در حالتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که صفت های nofollow می‌توانستند برای جلوگیری از خسارت های Link Juice  مورد استفاده قرار گیرند. این پردازش نام PageRank sculpting شناخته می‌شود. این برای اداره کردن Link Juice بطوری که جریان آن در صفحات خاص از یک سایت متمرکز شود، به جای گسترش آنها به طور مساوی در همه صفحات، صورت گرفت. برای درک این مسئله به تصویر زیر نگاهی داشته باشید.
در تصویر اول، همان طور که مشاهد می‌کنید با لینک‌های dofollow ، جابجایی Link Juice بین تمام لینک های بیرون رونده از یک سایت به طور مساوی توزیع شده است.

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

PageRank sculpting زمانی امکان پذیر است که مدیر سایت یک ویژگی nofollow به یکی از لینک های بیرون رونده اضافه کند، که این بدان معناست که Link Juice به سایت هایی که nofollowed هستند منتقل نمی‌شوند، اما در دیگر لینک های بیرون رونده توزیع می‌شوند، که این امر در تصویر زیر نمایش داده شده است.

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

که این دیگر صحیح نمی باشد. حال، بی اهمیت به nofollow بودن یا نبودن، بصورت نرمال و معمولی جابه جا می‌شود. شما در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که سایت، Link Juice خود را بطور مساوی بین هر سه سایت توزیع کرده است، اما تفاوت در این است که لینک های nofollow این را دریافت نمی‌کنند.

Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

پس بعد از این مورد، شما باید در مورد هدر رفت Link Juice صفحه Home خود به لینک های nofollow موجود در footer و sidebar سایت خود، نگران باشید. بهترین کار و تمرین برای این، متوقف کردن جریان  Link Juice به کامنت‌های spam و لینک های ارسالی به بلاگ، با استفاده از صفت nofollow است. برعکس این، زمانی که این به یک لینک داخلی از سایت، می‌آید، بهتر است که تمرین کنید که اجازه دهید جریان طبیعی Link Juice برقرار باشد.

Link Juice با صفحات پر بازدید شما همانند  HomePage،  قابل بدست آوردن و توزیع است.

Link Juice ای که از سایت شما عبور می‌کند زمانی موثر است که فرم زیر را داشته باشد:

 • صفحاتی با محتوای یکسان با سایت شما
  • صفحاتی که PageRank آنها بالا است.
  • صفحاتی که لینک های خروجی کمی دارند.
  • صفحاتی که شامل محتوای با کیفیت هستند.
  • صفحاتی که در بالایSERP ظاهر می‌شوند.
  • صفحاتی با محتوای تولید شده توسط کاربران.

Link Juice  ای که از سایت شما عبور می‌کند زمانی موثر نیست که فرم زیر را داشته باشد:

 • صفحاتی که لینک های nofollow به سایت شما دارند.
  • صفحات با محتوای بی ربط.
  • صفحاتی که دارای تعداد زیادی لینک هستند، برای مثال، لینک های تبلیغاتی یا لینک های سایت های گسترده.
  • صفحاتی که در جستجو index جگذاری نشده‌اند.
  • لینک های Paid
  • لینک بدست آمده در یک طرح تبادل لینک.
  • لینک از صفحات طبقه‌بندی شده بدون محتوا
Link juice چیست ؟ تاثیر لینک جویس در سئو

چطور روند گرفتن عصاره لینک یا Link Juice را سرعت دهیم؟

از آن‌جا که یافتن عصاره لینک یا Link Juice برای رتبه گرفتن یک صفحه بسیار مهم است، بهینه ساختن عصاره‌های لینک وبسایتتان بخشی مهم از سئو محسوب می‌شود. این کار به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 • افزایش عصاره لینک‌های فعلی
 • به دست آوردن عصاره لینک‌های بیشتر

چرا Link building برای سئو سایت اهمیت دارد؟

Link building یک فاکتور اساسی در نحوه رتبه بندی صفحات توسط گوگل است. گوگل خاطر نشان کرده است که وبمستران می‌توانند با افزایش تعداد لینک ورودی از صفحات با کیفیت وب سایت‌های دیگر، رتبه وب سایت خود را بهبود دهند. تبادل لینک مناسب منجر به افزایش بازدید صفحات وب سایت شما خواهد شد.

دلایل استفاده از لینک‌های Nofollow چیست؟

به طور کلی دلیل استفاده از لینک‌های نوفالو در سایت، این است که به موتورهای جستجو اعلام شود که صفحه دارای اهمیت نبوده و نیاز به تقسیم اعتبار صفحات دیگر به این صفحه نمی‌باشد. برخی دلایل استفاده از لینک‌های نوفالو عبارتند از:

 • جلوگیری از اسپمرها
 • جلوگیری از کاهش اعتبار صفحات
 • بک‌ لینک‌های تبلیغاتی

الان وقتشه!

جهت مشاوره و ساخت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت و تولید محتوا تماس بگیر

نویسنده

مدیر سایت

حمیده عابدی کارشناس کامپیوتر رشته نرم افزار هستم و مشغول کار در در زمینه طراحی سایت با وردپرس و آشنا به سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا، برنامه نویسی HTML, CSS هستم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *