الگوریتم پنگوئن گوگل Google Penguin چیست؟

الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم های اصلی گوگل است که کار آن بررسی کیفیت لینک هایی است که به یک سایت داده می شود. لینک از سایت های معتبر و مرتبط همیشه برای سایت ما مفید است. اما گاهی سئوکاران تعداد زیادی لینک بی کیفیت در سایت های غیرمرتبط و بی کیفیت تولید می کردند که باعث می شد سایت شان در سئو تقویت شود. الگوریتم پنگوئن چنین سایت هایی را جریمه می کند. تا از لینک دهی اسپم جلوگیری کند.

شبکه لینک ها

شبکه لینک ها مجموعه سایت هایی هستند که ممکن است توسط یک شخص یا توسط افراد مختلف در سرورهای مختلف قرار بگیرند و به هم لینک دهند. الگوریتم پنگوئن شبکه لینک ها را نیز تشخیص می دهد و آن را جریمه می‌کند.

یک تاکتیک دیگر “بیا به هم لینک بدهیم” است. پیدا کردن این لینک های متقابل وقتی سخت تر می شود که بدانیم گاهی اشخاص چندین وب سایت دارند و از سایت دیگرشان به تقابل لینک می دهند. آن ها با این کار از لینک دهی متقابل فرار می کردند و در حقیقت رد گم می کنند.

الگوریتم پنگوئن گوگل Google Penguin چیست؟

سایر اهداف الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن کامنت اسپم را هم جریمه می کند و همچنین لینک های پولی. البته تشخیص لینک های پولی برای گوگل کار سختی است اما اگر در اطراف لینک کلمه اسپانسر باشد یا لین در سایدبار باشد و اطراف آن هم تبلیغ، به احتمال زیاد گوگل لینک را تبلیغاتی در نظر می‌گیرد. یکی دیگر از تکینک ها گذاشتن کدی رایگان برای همه بود که افراد بتوانند در سایت خود از آن استفاده کنند. آن گاه در انتهای کد رایگان لینک سایت خودشان را می گذاشتند. یا مثلا برای سیستم های تولید محتوا مثل وردپرس قالبی می‌ساختند و در بین کدها تم لینک ارجاع به سایت خود را پنهان می کردند.

راه حل مقابله با جریمه های پنگوئن

لینک اسپم به هر نحوی تولید نکنید. در گذشته می توانستید با ریدایرکت کردن سایت قدیمی خود به دامنه جدید از این جریمه ها فرار کنید اما اکنون جریمه ها نیز منتقل می شوند. در حال حاضر بعضی از سئوکاران در اقدامی غیر اخلاقی به سایت های رقیب خود لینک بی کیفیت می دهند تا رقیب شان جریمه گردد. به دلیل درخواست های زیادی که در انجمن ها صورت گرفته، گوگل یک ابزار disavow link ایجاد کرده است، که اکنون بخشی از ابزارهای گوگل وبمستر است.

ابزار Link Disavow به صاحبان این امکان را می دهد که پیوندهای اسپمی را که به سایت خود دارند disavow کنند. اما قبل از استفاده از این ابزار توصیه می شود که مطمئن شوید که سایت شما به خاطره این لینک ها توسط پنگوئن مجازات می شود. لینک هایی را که مطمئن هستید ناعادلانه هستند حذف کنید. همه لینک ها را حذف نکنید زیرا ممکن است برخی از آنها برای سایت شما سودمند باشد. در ضمن موقع حذف لینک ها مراقب باشید گاهی اوقات لینک های اسپم از دامنه هایی با www و بدون www هستند. پس هر دو لینک را حذف کنید.

مواردی که این الگوریتم بررسی می‌کند عبارت‌اند از:

  • بک لینک از سایت‌های بی‌کیفیت و اسپم
  • بک لینک از سایت‌هایی که برای لینک بیلدینگ ایجاد شده‌اند (PBN)
  • بک لینک از سایت‌هایی با محتوای غیر مرتبط
  • لینک‌های پولی
  • لینک‌هایی با انکر تکست بیش‌ازحد بهینه‌سازی شده است

البته لازم به ذکر است که این الگوریتم صفحات وب را ازلحاظ استفاده مکرر از کلمه کلیدی (Keyword Stuffing) نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

بهینه‌سازی برای الگوریتم پنگوئن

  1. همواره روند رشد لینک‌های سایت را تحت نظر داشته باشید: گوگل هیچ‌گاه سایتی را به خاطر وجود یک یا 2 لینک اسپم پنالتی نمی‌کند اما وجود تعداد زیادی بک لینک غیراصولی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
  2. از شر لینک‌های مضر خلاص شوید: در حالت ایده‌آل شما باید از وبمسترهای سایت‌های لینک سازی بخواهید لینک‌های اسپم شما را حذف کنند. اگر وبمستران پاسخ نمی‌دهند یا تعداد لینک‌های مضر زیاد است می‌توانید از ابزار Disavow گوگل استفاده کنید. Disavow کردن لینک‌ها به این معناست که به گوگل می‌گوئید زمان ارزیابی لینک‌های سایت این لینک‌ها را نادیده بگیرد.

 

الان وقتشه!

جهت مشاوره و ساخت طراحی سایت حرفه ای و بهینه سازی سایت و تولید محتوا تماس بگیر

نویسنده

مدیر سایت

حمیده عابدی کارشناس کامپیوتر رشته نرم افزار هستم و مشغول کار در در زمینه طراحی سایت با وردپرس و آشنا به سئو و بهینه سازی سایت، تولید محتوا، برنامه نویسی HTML, CSS هستم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *